Stránky pro perníkové tvořilky a nejen pro ně
Rady

Klikni na  "zobrazit celé"

Kdo chce těsto tmavší, může do něj přidat kakao. Naopak pěkně žluté , světlé tvary vzniknou, když upečené perníčky potřete nikoliv rozšlehaným celým vejcem, ale jen vaječným žloutkem.
 
Rádi by jste docílili pěkně sytého až téměř čokoládového povrchu svých perníčků před zdobením? Potom smíchejte vejce s špetkou moučkového cukru, přidejte trochu hnědé a červené potravinářské barvy a vše zpracujte v mixéru při nejnižších otáčkách. Směs pak nechte odstát, sceďte přes sítko a potřete jí perníčky.
 
I koření může ovlivnit barvu perníkového těsta. Vyzkoušejte různé směsi od různých výrobců a uvidíte, jakého výsledku se dočkáte.  Vůni, barvu i chuť pak můžete doladit, přidáním některého koření např. skořice…
 
Stane se to snadno, že se drobné detaily v troubě připálí. I tento problém lze vyřešit: Připečená místa po vychladnutí zaretušujete směsí kakaa v rozšlehaném žloutku. Intenzitu zbarvení můžete snadno regulovat bílkem rozšlehaném v druhém kalíšku.
 
Určitě se už stalo, že Vám perník ztvrdnul na kost. Co s ním? Dejte ho do mísy s ovocem, nebo do krabice s perníky dejte rozkrojené jablko. Perník si natáhne vlhkost z jablka, a je pak krásně vláčný a měkký.
 
Myslete na to, že před zdobením bílkovou polevou je třeba nechat perník pár dní tzv. vydýchat. Jednoduše ho uložte na 4 až 5 dní někde v pokoji. V opačném případě se bude jeho povrch deformovat a poleva nanesená moc brzy popraská a bude se loupat.
 
Chcete mít perníčky na povrchu pěkně lesklé? Zkrátka vám potření rozšlehaným vajíčkem nestačí? Pak jednotlivé kousky vložte půl hodiny po upečení na plechu znovu do trouby a při 150°C je tam malou chvilku nechte. Po vytažení získají vyšší lesk.
 
Chcete-li, aby byl doma upečený perník dlouho vláčný, přidejte do zadělávaného těsta před pečením trošku neslazeného černého čaje. Opravdu to funguje.
 
Při sestavování větších perníkových objektů se používá k lepení dopředu upečených dílů hustá bílková poleva. Leckomu ovšem může vadit, že bílé spoje jsou na perníkových chaloupkách příliš patrné a ruší na pohled. Jednoduše přidejte do polevy trochu kakaa, lepené spoje se opticky téměř ztratí a splynou s hnědým perníkem.
 
Používáte-li při spojování jednotlivých dílů (např. při stavbě perníkové chaloupky) k zafixování spojů dřevěná párátka, potom se vám už jistě stalo, že jste jich v perníků několik zalomili. Každý ale ví, že ulomené špičky se špatně vytahují. Pokud ovšem použijete místo párátek špendlíky v velkými hlavičkami, budete mít rázem po starostech.
 
Těsto nechte odpočívat před pečením čím jak nejdéle, mají pak po upečení hladší povrch. To samé platí i pro zadělávání těsta. Když je těsto málo zpracované, pak perníčky mají po upečení jakoby vrásčitý povrch.
 
Jestli-že chcete, aby vám bílková poleva z perníčků neopadávala, je třeba aby jste ji třeli ručně a dostatečně dlouhou dobu, případně ručním mixérem s pasírovacím nástavcem nebo robotem s programem na míchání. Pokud ji budete šlehat metličkami v mixéru, nabere hodně vzduchu, bude křehká a bude se loupat.
 
Při přípravě polevy moučkový cukr nejméně dvakrát dobře prosejte.
 
Poleva schne přibližně 30 minut.
 
S pomalovanými perníčky zacházejte zpočátku velmi opatrně, spíše je na stole posunujte, aby jste si při přendávání nerozmazali hotové dílo.
 
Před malováním si připravte opravdu hodně volného místa.
 
Snažte se, aby poleva nezůstala nikdy dlouho odkrytá. Osychá na povrchu a pak ucpává zdobící sáček. Přikryjte ji v misce přilnavou potravinovou fólií, nebo vlhkou utěrkou.
 
 
 
 
 
 
12.04.2008 21:11:12
franiokova
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one